Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Teknolojik Sosyal Aile

" W£L!K£ "

BurDa LAf ÇoK
Sayfa Yöneticisi
Katılım
26 Ocak 2013
Mesajlar
3,726
Tepkime puanı
54
Puanları
48
Malum dijital çağdayız. Teknoloji büyükten küçüğe 7’den 70’e hepimizin olmazsa olmazı ama farkında olmadan teknolojinin bize kaybettirdikleri değerler ne olacak? Eskiden olduğu gibi yar kokusu sinmiş mektuplar yok, çeşit çeşit manzaralardan alınıp arkasına tebrikler dizdirdiğimiz kart postallar da demode. Öyle çok anlık iletişim aracı ortaya çıktı ki neredeyse henüz yeni olan e-mail’e bile ihtiyaç duymuyor yeni gelen nesil. Türlü türlü anlık iletileşme uygulamaları yüzünden ne kağıda yazar olduk ne de çizer… Her şey dijital her şey sanal, ister istemez bu çağımızın getirileri de bizleri yozlaştırdı. Aynı evi paylaşan aileler neredeyse birbiriyle görüşemez oldu. Anne bir tarafta baba bir tarafta çocuk başka bir tarafta.

Aile Kavramına Neler Oluyor ?
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu yozlaşma aile yapımızı da bozdu. Giderek boşanmalar artıyor. Sebepleri üzerinde her nedense gerektiği kadar durulmuyor. Bu yozlaşma maalesef en çokta ahlaki değerlerimizi yıpratıyor. Birbirini tanımayan insanlar rastgele bir birilerine yazı çiziyor bile. Ne kişisel güvenliğimiz kalıyor ne ahlaki yapımız. Çok değil 15-20 yıl evvel toplumda ayıp kabul edilen şeyler bile günümüzde çok normal algılanıyor. Bu ahlaki çöküntüde en çok payı da tabiki de dijital çağın getirisi olan teknolojik araçlar gerçekleştiriyor. TV’lerde ki hezeyanları söyleyemiyorum bile, dilim varmıyor. Bir ihtiras zırvası bir edepsizlik bir hadsizlik ki demeyin gitsin. Teknoloji aslında bizi bizden özümüzden alıyor. TV’lerde dönenler örf, adet ve geleneklerimize ne kadar ters olursa olsun normal havasında gösterilerek insanlarımızın maddi ve manevi dünyası nasılda deforme ediliyor. Teknoloji iş hayatımıza her ne kadar büyük faydalar sağlasa da milli ve manevi değerlerimizi maalesef çoğu zaman bizlerden alıyor. Elinden telefonu düşürmeyen baba, tabletsiz oda değiştirmeyen anne ve bilgisayarın başına adeta kilitlenip kalmış bir çocuk ve buradan yetişecek bir nesil… Kime neye nereye ne kadar faydası olur? Yazıyı ve örnekleri uzatmak mümkün daha fazla irdelemek yerine neler yapabilirizi konuşmak gerek…

Konuyla ilgili seyrettiğim “ tekno sosyal aile ” videosuyla aslında günümüzde aile kavramı anlamında neler kaybettiğimizi gösteriyor.

 

Ugur

Member
Katılım
3 Kas 2014
Mesajlar
73
Tepkime puanı
0
Puanları
6
Gerçekten tam bir sanal aile...Evin kedisi ve kuşu da bilgisayar kullanıyor.

Tombişe de mi öğretsem acep. haha
 

" W£L!K£ "

BurDa LAf ÇoK
Sayfa Yöneticisi
Katılım
26 Ocak 2013
Mesajlar
3,726
Tepkime puanı
54
Puanları
48
Tonbis kimle yazisacak...
Buldum aslında eylilin muhabbet kuşuyla yzissinlar hahahaha
 

Eylül

Administrator
Sayfa Yöneticisi
Katılım
26 Ocak 2013
Mesajlar
4,195
Tepkime puanı
114
Puanları
63
:) bu teknolojinin biryerde duracağıda yok, bu şimdiki nesilin biraz daha iyi durumda olduğunu gösteriyor birazda ileriye dönük bakalım bundan bir 10 yıl ilerisi düşünmek bile istemiyorum.
 
Üst