Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Rezene Yağı ve Faydaları

Eylül

Administrator
Sayfa Yöneticisi
Katılım
26 Ocak 2013
Mesajlar
4,190
Tepkime puanı
110
Puanları
63
Rezene Yağı


Bitkisel yağlar artık herkes tarafından kullanılan ve büyük etkilere sahip aromatik bitkilerden elde edilen yağlardır. Rezene de onların başında gelen sindirim yardımcısı olarak kullanılan, gaz problemi, hazımsızlık ve şişkinlik için özellikle yararlıdır. Cildimizede büyük etkisi vardır. Daha çok sakinleştirici rahatlatıcı olarakta biliniyor.

Rezene sarı çiçeklere ve tüylü yapraklara sahiptir ayrıca dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Akdeniz bitkisi olmasına rağmen zaman içinde dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmıştır. Kıyı bölgelerine, özellikle de deniz ve nehir kıyısındaki yerlere özgüdür. Rezene bitkisinin tohumları meyan kökü ve anason benzeri bir tada sahiptir. Ancak daha hafif ve yatıştırıcı bir kokusu bulunmaktadır.

Rezene ve tohumları mutfak kullanımının yanı sıra çok çeşitli faydalar sunar ve antioksidan, antienflamatuar ve antibakteriyel etkiler sağlayabilir

Rezene Yağının bileşenler, rezene yağını olabildiğince faydalı kılar. Bu bileşenler şunlardır;
Alfa-pinen
Sabinene
P-anisaldehit
Cineole
Fenkondan
Limonen
Mirsen
Estragol
Trans-anetol

Rezene Yağının Faydaları Nelerdir?

Tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.
Kansızlık problemi yaşayan kişiler için içeriğindeki bol miktarda demir bulunmasından dolayı mükemmel etkilere sahiptir.
Ödem atıcıdır ve mide rahatsızlıkları için iyileştirici etkilere sahiptir.

Hafızayı güçlendirici özelliğe sahiptir ve beyin ve sinir sistemin için etkin rol oynar.
Rezene yağının sağlık açısından önemli etkilerinin yanı sıra dış görünümüne önem veren herkes için mükemmel kullanım alanlarına sahiptir. Saç bakımı ve cilt tedavilerinde kullanımı oldukça yaygındır. Rezene yağı ile harika saç ve cilt maskeleri hazırlamanız mümkün.

Cilt ve Saç Bakımlarında da Oldukça yararlıdır Rezene Yağı

Rezene yağını cildinize direkt sürebilirsiniz ancak keskin kokusundan dolayı içine 2 damla portakal yağı damlatarak cilt maskesi yaparken kokusundan rahatsız olmanızı engelleyecektir. Ayrıca kuru cildiniz için vücut losyonu olarak kullanabilirsiniz. Elinize 2-3 damla damlatın ve kuru bölgelerinizin nemlenmesini sağlayın.

Rezene Yağının Zararları

Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen rezene yağının zararları bulunduğu asla unutmamalısınız. Fazla kullanıldığında mide bulantısı ve ishale neden olan bu yağ ayrıca bazı ciltlerde tahriş ve yanmaya neden olabilir.
 
Üst