Hiç düşündünüz mü

MayıS

Sayfa Yöneticisi
Katılım
27 Ocak 2013
Mesajlar
1,205
Tepkime puanı
0
Puanları
36


Hiç düşündünüz mü, madem Kurtuluş Savaşı'nda sadece Yunanla savaştık, o halde Mudanya Ateşkesi'ni neden İngilizle Fransızla İtalyanla yaptık? Tam olarak kurtulduğumuz neydi? 1922'de ordularımız İzmir'i alınca vakit kaybetmeden İstanbul'a yöneldik. Malum İstanbul İngilizlerin elinde. Bütün ordu İzmit'e yığıldı ve harekat için gün sayıldı derken ateşkes önerdiler. Lozan görüşmeleri başladı. Ordumuz İzmit'te beklerken, Lozan süreci 8 ay sürdü. İyi ama niye? Hangi konuda anlaşamıyorduk? Musul mu? Hayır dostlar. Musul 1 ay konuşup geçildi. Lozan'ın 8 ay sürmesinin 3 sebebi vardı. Yemin gibi aklınızda tutun bu 3 sebebi...

1- Yüzyıllarca padişahlar ''kapitülasyon'' adı altında yabancılara öyle imtiyazlar verdi ki gün geldi tepemize çıktılar. Bankalar, işletmeler, limanlar vs onlarındı. Ordumuz Voynuklar, Martolozlar, Cerahorlar ismiyle Hristiyan askerlerle doluydu. Gün geldi Almanlar yönetti. Paralarımızın üzerine Fransızca, Ermenice, Yunanca ibareler kondu. Devlet dairelerinde onların bayrakları dalgalanıyordu. Faturalardan istasyon isimlerine her şey onların dilindeydi. Aynı bugün Suriyelilere tanınan vergi, askerlik gibi ayrıcalıklar o kadar artmıştı ki bir yabancı suç işlediğinde Osmanlı zabiti onu tutuklayamıyor, kendi konsolosu gelip ilgileniyordu. İşte bu rezil düzenin yani kapitülasyonların Lozan'da kaldırılması için ısrar ettik. 8 ay buna direttiler ve sonunda kabul ettiler.

2- Bilindiği üzere Osmanlı ekonomisi çökünce Duyun-u Umumiye kurulmuş ve yabancılar Osmanlı maliyesine el koymuştu. Yabancıların bu egemenliği bitecek dedik. Yani Türkiye'nin ekonomisi bağımsızdır dedik! 8 ay direttiler ve sonunda kabul ettiler.

3- Gayrimüslim ile Müslümanın anlaşmazlığı bile çözülemiyordu çünkü Osmanlı mahkemelerini tanımıyorlardı. Lozan görüşmelerinde ''idari, adli, hukuki bağımsızlığımızı tanıyacaksınız.'' dedik. Yani Türkiye egemen olacaksa o halde bir yabancı suç işlediğinde Türk mahkemesinde yargılanacak! dedik. 8 ay Türk yargısını tanımak istemediler ama sonunda kabul ettirdik!
Bakınız bugün Papaz Brunson'a casus-hain dediler, sonra Amerika istedi diye salıverdiler. Oysa Lozan'a göre papazı yargılamak bizim egemenliğimizdeydi. Onu salmakla egemenliğimizi zedeledik. Sahte tarihçiler 'Musul verildi'' diyerek Lozan'daki bu çok kıymetli egemenlik haklarımızın üzerini örtüyor. Oysa Musul, Cihan Harbi'nde kaybedildi. 12 Adalar Uşi Anlaşması ile İtalya'ya bırakılmıştı. Uşi, Lozan şehrinin bir semti olduğu için bu adaların Lozan'da gittiğini sandılar. Ya da bu gerçeği bildikleri halde millete yutturdular.

Lozan'da adli, hukuki, askeri, mali egemenliğimizi kazandığımızı bilin. Türkiye savaşarak egemen devlet oldu. Suriyelilere ayrıcalık tanınamaz. Bu ayrıcalıklar kaldırılsın diye bizzat Lozan'da direten bizdik. Öğretin çocuklarınıza, herkese!

 

mazidenbiri

New member
Katılım
18 May 2020
Mesajlar
11
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Mesela lozanda kaybettiklerimiz ve ismetin bol keseden salladığını da yazsaydınız. Lozan başlı başına bir bozgundur. Lozanda kazandığımız ne var mesela? Çocuklarımıza öğreteceğimiz elbetteki gerçöek tyarih olacaktır. Böyle yalanlarla dolu bir tarihi öğretmek geleceğimize saldırı olacaktır.

Burda tarih öğretmek yerine hükümet düşmanlığı yapılmış. Konu ne alakaaaa papaz brunson ne alaka. Osmanlının şöküşünde , maliyesinin bozulmasında bu devirde olduğu gibi , o zamanda da vatan hainleri vardı. İçerden yıkmak istediler ve başardılar. Mesela şu an adında cumhuriyet olan, Attürkün partisi olduğunu iddiae den atatürkü dilinden düşürmeyen, ama resmini tuvalat köşelerine atan , atatürk kurtardı deyip bu ülkeyi bölmek isteyenlerle ortak olan , teröristleri savunan bir parti lozandan daha büyük bir tehlike bu memleket için.

Kısacası saçma sapan art niyetli bir konu. Başlığı farklı içeriği hükümet düşmanlığı olan bir yazı. hesaba almıyoruz. sadece saçmalık....
 
Üst