Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Eylül

Administrator
Sayfa Yöneticisi
Katılım
26 Ocak 2013
Mesajlar
4,190
Tepkime puanı
110
Puanları
63
Zambak Yağının Faydaları Zararları?

Zambak çiçeğinden elde edilen esansiyel yağı da, birçok sağlık sorununu iyileştirici özelliğiyle bitkisel yağlar arasında önemli bir yere sahiptir.

Bu faydalar en temelde özellikle yeşil yapraklı bitkilerin doğaya oksijen sağlamasıdır. Bunun dışında, bitkilerin insan sağlığına olan faydaları bitkileri değerli kılan en önemli özellikler arasında yer almaktadır.

Zambak bitkisinden elde edilmekte olan zambak yağı, insan sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Bunun nedeni ise, bu yağın insan sağlığına olan olumlu yapıdaki etkileridir. Bu yağın en önemli özelliklerinden birisi, vücut ağrılarını kesmesidir.
zamanında toplanarak soğuk sıkım yöntemi ile elde edilir.
Latince adı lilium candidum olan zambak bitkisi uzun ve iri çiçeklere sahiptir. Birçok renkte zambak bulunur. Genellikle zambaklar beyaz renktedir, az miktarda bulunan kırmızı zambaklar dağlık yerlerde yetişir.

Zambak Yağı Faydaları Zararları?​

 • Zambak çiçeği yağı cilt sağlığı için önemli bir yere sahiptir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde cildin yenilenmesini sağlar.
 • Zambak çiçeği yağı cilde sürüldüğünde kan akışını hızlandırır ve cildin canlanmasını sağlar.
 • Cilt üzerinde sivilce ve aknelerin oluşmasını engeller.
 • Ciltteki Renk farklılığınım azalmasını sağlayarak, renk tonunu eşitler.
 • Güneş lekelerinin azalmasını sağlar.
 • Cildin fazla kilo alıp vermesinden ve hamilelik sırasında meydana gelen sarkma ve çatlakların azalmasına yardımcı olur.
 • Selülit tedavisinde etkili bir çözümdür.
 • Zambak özünden elde edilen yağ kırışıklıkların azalmasını sağlar.
 • Gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olur.
 • Ayak ve ellerde oluşan nasırın yok olmasını sağlar.
 • Tırnakların kırılmasını engeller.

Evde Zambak Yağı Yapımı​

Zambak çiçeği yağı yapımında, zeytinyağı ve taze zambak bitkisine ihtiyacımız var. Cam bir kavanozun içerisine iki bardak zeytinyağı ve doğranmış olan Zambakları katalım ve kavanozun kapağını kapatalım.

Kavanozu güneş ışığından uzak bir yerde, üç hafta bekletelim. Bu bekleme sürecinde günde bir defa mutlaka kavanozu çalkalamanız gerekir. Üç hafta sonrasında kavanozu kaynar su içerinde, yarım saat kaynatın. Soğuyan kavanozu açıp bir süzgeç yardımı ile yağı süzünüz. Yağ kullanıma hazır. Yağınızı oda sıcaklığında saklamalısınız.
Evde kolayca hazırlanan beyaz zambak yağı, diş ve romatizma ve kas ağrılarını dindiriyor. Cilt kırışıklıklarını önlüyor, selüliti yok ediyor.
Zambak yağın içinde, bol miktarda, demir, iridin, tanen, reçine ve uçucu yağ bulunduğunu belirtiyor. Zambak yağı bu sayede etkili bir ağrı kesicidir. Ağrı vücudun neresinde olursa olsun, zambak yağından faydalanılarak bu ağrıdan kolayca kurtulmak mümkündür. Özellikle diş ağrıları zambağın uzmanlık alanındadır. Diş ağrısı ve iltihapları giderici etkisi vardır.

Zambak Yağı İle Yapılan Cilt Maskesi​


Maske:
Yapacağımız bu maske ile cildinizin kırışmasını ve sarkmasını engelleyeceğiz. Cildin daha sıkı ve parlak görünmesine katkı sağlayacaktır.

Malzemeler:
 • Aloe vera
 • 1 tatlı kaşığı zambak yağı
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
Hazırlanışı ve Uygulanışı
Bir kabın içerisine zambak yağı, pirinç unu ve yoğurdu katalım. Tüm malzemeleri homojen hale gelene kadar karıştıralım. Yaptığımız maskeyi cildimize oval hareketlerle masaj yaparak uygulayalım. Maske cildimizde yarım saat kaldıktan sonra durulayalım. Bu maskeyi haftada bir defa yapmanız gerekir.

Zambak yağının zararları​

Hamile kadınlar, emzirilen anneler ve çocuklar, öncesinde iyi eğitilmiş bir sağlık uygulayıcısına ya da bir doktora danışmadan uçucu yağlar kullanmamalıdır.
 
Üst