Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Evcil hayvanlardan bulaşan hastaliklar

Eylül

Administrator
Sayfa Yöneticisi
Katılım
26 Ocak 2013
Mesajlar
4,196
Tepkime puanı
114
Puanları
63
EVCİL HAYVANLARDAN İNSANLARA BULAŞABİLECEK PARAZİTLER


Üniversitemizin bulunduğu kampus ortamında çeşitli hayvanlar bulunmaktadır. Özellikle de sahipsiz yada lojman çevrelerinde özel olarak beslenen kedi ve köpekler yaşantımızın içinde yer almaktadır.Hijyenik şartların yeterli düzeyde sağlanamadığı durumlarda sağlığımız açısından sorunlar yaşayabiliriz. Bu hayvanların sağlığını tehdit eden unsurlar olan pireler, keneler ve bağırsak kurtları insanlara da geçebilmektedir.Kedi, köpek gibi evcil hayvanların barsaklarında gelişen bazı solucan tiplerinin dişileri, yumurtalarını bu hayvanların dışkısına bırakırlar. Dışkı ile dışarı atılan yumurtalar etrafa yayılırken; aynı zamanda hayvanların tüyleri arasına da girerler. Bunlar hayvanlarla temasta bulunun insanlara çeşitli yollardan bulaşarak enfeksiyona neden olur.


Genel olarak parazitler tek hücreliler ( protozoanlar ) ve çok hücreliler (metazoalar) olarak iki grupta incelenebilir. Kedi ve köpek gibi evcil hayvanlardan insanlara geçen iç parazitler aşağıdaki şemada gösterilmektedir.


İnsanların dostu olan kedi ve köpekler birçok kişinin evinde beslediği hayvanlardır. Bu hayvanların düzenli olarak veteriner kontrollerinin yaptırılması ve gerekli aşılarının uygulanması insan sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Her ne kadar sevimli canlılar olsalar da bu hayvanlardan insanlara geçen pek çok hastalık bulunmaktadır. İşte, kedi ve köpeklerden insanlara geçen hastalıklar;Kuduz: Bütün sıcak kanlı hayvanları etkileyen akut seyirli ve 10 gün içinde ölümle neticelenebilen viral bir hastalık türüdür. Enfekte olmuş hayvanın salyasından kan yoluyla bulaşır. Aşılı olmadığını düşündüğünüz bir kedi veya köpeğin tırmalaması ya da ısırması halinde, kanayan yeri sabunlu suyla yıkayarak hastaneye başvurulmalıdır. Evinizdeki evcil hayvanlarınızı yılda bir defa kuduz virüsüne karşı aşılatmalısınız.


Salmonella: Bu hastalık memeli hayvanlarda, kuşlarda ve sürüngenlerde görülmektedir. Bakteri kedi ve köpeklerin bağırsağında relatif şeklinde durur ve bağışıklık sisteminin zayıflaması ile uygun şartları yakalayarak hastalık meydana getirir. Dışkılarının bulaştığı gıdaların diğer hayvanlar tarafından alınması ile de bulaşmaktadır. Bunun yanında dışkı yeme ve tüyleri yalama gibi hallerde de ağız yoluyla alınmaktadır. Genç olan kedi ve köpekler bu hastalığa karşı daha hassastırlar. Enfekte olan kedi ve köpekler 20-40 gün süreyle bakterileri çevreye yayarlar. Çocuklar başta olmak üzere insanlar köpek dışkısı ile hastalığı kaparlar.

Brucella: Dişi köpeklerde yavru atma, erkek köpeklerde kısırlık ve yavru köpeklerde de ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Bu hastalığın enfeksiyon kaynağı idrar, atılan yavrular, vajinal akıntı ve spermadır. Erkek kedi ve köpek lere cinsel temas yoluyla bulaşır. Yavrulara anne karnındayken, insanlara da direkt temas edilmesi halinde bulaşır. Hastalığın yayılmasını ve bulaşmasını önlemek amacıyla tedavi edilmeli ya da kısırlaştırılmalıdırlar.

Campylobacteriosis: Bağırsak enfeksiyonuna neden olan bakteri ince bağırsaklara yerleşir. Bu bekteri ile enfekte olan kedi ve köpekler, hastalığı dışkıları ile yayarlar. Etken bakteri dışkıda 1 aydan daha uzun süre yaşar. Bakteri olan dışkının başka bir hayvan tarafından yenmesi ile bulaşmış olur. Bulaşmasında sineklerin rolü de büyüktür. Parklarda oynayan çocukların yiyeceklerinin enfekte olması halinde çocuklara kolayca bulaşır.
Leptospirosis: Rutubetli yaz ve sonbahar dönemlerinde sıklıkla karşılaşılan bir enfeksiyon türüdür. Deri yoluyla ve mukozolardan geçerek kana karışan, böbrek, karaciğer ve başkaca organlara yayılarak koloniler oluşturan bir hastalıktır. Daha çok köpeklerde görülen bu hastalık, idrar yoluyla çavreye yayılır.
CSD (Cat Scratch Disease): Daha çok kedi tırmalaması ile insana geçen bir enfeksiyondur. Tırmalama sonrası iki hafta içinde baş ve boyun eklemlerinde ağrılar meydana gelir. Merkei sinir sistemi bozukluklarına da rastlanan bu enfeksiyon sonucunda diş eti yangısı ve ağrılı yaralar da görülmektedir.
 

Eylül

Administrator
Sayfa Yöneticisi
Katılım
26 Ocak 2013
Mesajlar
4,196
Tepkime puanı
114
Puanları
63

[h=2]Toksoplazmoz hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri ve Tedavisi[/h]Kedi dışkısı ile bulaşmış su ve gıdalardan, pişmemiş etten insana bulaşır. En riskli kişiler hamile kadınlardır. Toksoplazmoz paraziti gebelerde düşük yapmalarına ve bebeğin ölü doğmasına sebep olur. Aynı zamanda bu parazit insanların genelinde beyin ve göz gibi organlara yerleşerek sakatlıklara sebep olabilir.Toksoplazmoz Belirtileri biraz sessizden gelir. Önce tipik ateş, bitkinlik, baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı başlar. Ardından boğaz ağrısı, mide bulantısı ve kusma, deride döküntüler görülür. Eğer evde kedi besleyen kişi iseniz, yada kedi besleyen bir arkadaşınızda yemek yemiş olabilirsiniz. Bu belirtileri gördüğünüzde tedavi olmak için Sağlık Kuruluşuna gidiniz.
 

mazidenbiri

Member
Katılım
18 May 2020
Mesajlar
59
Tepkime puanı
22
Puanları
8
MEsajlara link ekleyerek ne yapmaya çalışıyorsun. Girdiğin bütün sitelerde aynı halt.
 
Üst