Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

“Bak, Milli Eğitim Bakanın bana ne yaptı!”

MayıS

Sayfa Yöneticisi
242352142_10158980601082740_2601672548742227264_n.jpg

14 Eylül 1934 - “Bak, Milli Eğitim Bakanın bana ne yaptı!”

1934 senesinin Eylül ayı. O yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı Ulus’ta. Bakan ise Zeynel Abidin Özmen.Bakan Özmen, makamında çalışırken kapı çalınır. Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal’in yaveri, yanında iki çocukla makama girer. Yaver, bakana bir zarf uzatır. Bakan zarfı alır, Gazi’den gelen mektubu dikkatle okur: - Bay Abidin Özmen. Size iki fakir ve kimsesiz çocuk gönderiyorum. Bu çocukların, uygun göreceğiniz bir liseye parasız yatılı olarak kaydını yaptırıp... Mektubu okuyan Özmen, Ortaöğretim Genel Müdürü’nü çağırtır ve şu talimatı verir: - Bu iki çocuğun Haydarpaşa Lisesi’ne paralı yatılı olarak kaydını yaptırıp, her ikisi için de üçer yıllık makbuzlarını, veli ve ödeyen hanesine Gazi Mustafa Kemal ismini yazdırarak bana getiriniz. Bakanın emri yerine getirilir. Abidin Özmen de kısa bir mektup yazarak, yaveri ile Gazi’ye yollar. Mektubun içeriği aynen şöyledir: - Muhterem Gazi Mustafa Kemal Paşa... Yaver Bey ile göndermiş olduğunuz iki çocuk hakkında emirlerinizi aldım. Ancak, arkasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve cumhurbaşkanı bulunduğu için, bu iki çocuğu fakir ve kimsesiz olarak kabul etmeme hem yasalarımız, hem de mantığımız izin vermedi. Bu nedenle iki çocuğun da, emirleriniz gereği Haydarpaşa Lisesi’ne paralı yatılı olarak kayıtlarını yaptırdım. Çocukların üçer yıllık okul taksitlerine ait makbuzları ekte takdim ediyorum. Gazi, bu mektup üzerine devrin Başbakanı İsmet Paşa’ya telefon eder: - Bak, senin Milli Eğitim Bakanın bana ne yaptı! İsmet Paşa tam özür dilemeye hazırlanırken Gazi: - Yok! der, sakın özür dileme. Aksine çok memnun oldum. Keşke her devlet adamımız bu medeni cesarete sahip olsa ve bunu gösterebilse!